ترموستات تابلویی

دمای بالا و وجود رطوبت از مهم ترین عواملی است که موجب تخریب اجزای داخلی تابلو برق و در نتیجه عملکرد نادرست آن ها می شود. از این رو آنالیز صحیح و کنترل حرارتی سیستم یک تابلو برق توسط ترموستات و هیدروستات ها، از مهم‌ترین اقدامات برای تضمین عملکرد اجزای داخلی آن در طول زمان است.

در این مقاله از کانکتور الکتریک با انواع ترموستات های تابلوبرق و نحوه عملکرد هرکدام آشنا می شویم.

ترموستات تابلویی چیست؟

ترموستات تابلویی یک کنترل کننده خودکار دما است که از آن برای تنظیم دما در فضای بسته استفاده می‌شود. به طور معمول ترموستات تابلویی را به دستگاه‌های گرم (هیتر) یا سردکننده (فن تابلویی) متصل کرده و بر روی دمایی خاص تنظیم می کنند. زمانی که دما به نقطه تنظیم رسید، ترموستات تابلویی جریان برق را در مدار دستگاه قطع می‌کند و وقتی دما ۳ الی ۵ درجه نسبت به نقطه تنظیم کاهش یابد، مجدد مدار را وصل می‌کند و دستگاه روشن می‌شود. بدین صورت ترموستات ها فضا را در دمای ایده آل ثابت نگه می دارند و مانع سرد تر یا گرم تر شدن آن می شود.

مطالعه بیشتر : هیتر یا رطوبت گیر تابلوییفن تابلویی

ترموستات فن تابلویی

چرا به ترموستات تابلویی نیاز داریم؟

دمای بیش از حد بالا در داخل تابلو برق باعث تخریب اجزای داخلی و در نتیجه عملکرد نادرست سیستم می‌شود.
همچنین وجود رطوبت، ز خطراتی است که می تواند موجب اتصال کوتاه یا جریان نشتی شود، که در نتیجه آن مشکلات ایمنی از جمله قطعی برق بروز پیدا می کند.

با توجه به اینکه هزینه‌های تعویض و تعمیر تجهیزات و قطعات، بسیار بیشتر از هزینه یک سیستم کنترل دماست، تهیه ترموستات تابلو برق می‌تواند بارها و در طول زمان هزینه خود را توجیه کند. ترموستات ها و سایر کنترل کننده های دما در هر شرایطی که نیاز به ثابت نگه‌داشتن دمای معین باشد، کاربرد دارند.

انواع ترموستات تابلو برق کدام است؟

ترموستات تابلویی در دو مدل برای کنترل سرمایش و گرمایش تابلو تولید و در بازار عرضه می‌شود:

  • ترموستات فن تابلو برق: خروجی این کالا یک کنتاکت 10آمپری با تیغه باز (NO) Normally Open  بوده و به فن وصل می‌شود. با رسیدن دمای تابلو، به درجه حرارت تنظیم شده، خروجی رله بسته شده و فن شروع بکار می‌کند تا هوای داخل تابلو خنک شود. پیچ تنظیم این محصول آبی رنگ است.
  • ترموستات هیتر تابلو برق:  خروجی این کالا یک کنتاکت 10آمپری با تیغه بسته (NC) Normally Closed بوده و به هیتر تابلویی وصل می‌شود. با رسیدن دمای تابلو، به درجه حرارت تنظیم شده، خروجی رله باز شده و هیتر خاموش می‌شود. پیچ تنظیم این محصول قرمز رنگ است.

دمای قابل تنظیم این ترموستات از ۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد است.

  • ترموستات فصلی : ترموستات های فصلی ترکیبی از ویژگی های ترموستات های قبلی را دارند. این ترموستات ها دو تیغه Normally Open و Normally Closed را داشته وبه رنگ آبی و قرمز می باشند. لازم به ذکر است که قیمت این نوع از ترموستات ها نسبت به انواع معمولی آن بیشتر است.

ترموستات هیتر تابلویی

در خرید ترموستات تابلو برق به چه نکاتی باید توجه کرد؟

از آن

جایی که کیفیت ترموستات نقش مهمی در سلامت تابلو برق و دیگر تجهیزات تابلو دارد، در زمان خرید آن باید به چند نکته خاص و مهم توجه کرد.

به طور کلی یک ترموستات استاندارد و با کیفیت باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

  • راحتی در نصب
  • ابعاد مناسب و استاندارد
  • قابلیت اندازه گیری حرارت و رطوبت محیط در یک زمان
  • داشتن قابلیت درجه حرارت کارکرد مناسب (محدوده درجه حرارت مناسب بین منفی 40 درجه تا مثبت 70 درجه سانتی گراد)
  • دسترسی مستقیم به ترمینال های ورودی
  • توانایی بالای کلید زنی

کانکتور الکتریک به عنوان یکی از بزرگترین عرضه کنندگان انواع تجهیزات برقی از جمله انواع ترموستات در بازار لاله زار است که با هدف ارائه خدمات به مشتریان و رعایت اصل کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب در حال فعالیت است.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع ترموستات، می توانید از طریق شماره های تماس و پیام رسان های زیر با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

         

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیگر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید