انواع سرسیم W&E -کانکتور الکتریک

folder_openسرسیم W&E
comment2 دیدگاه

سرسیم

احتمالا در سیم کشی ها و ادوات الکتریکی، قطعات فلزی را مشاهده کرده باشید که به عنوان اتصال دهنده های الکتریکی در تجهیزات مدار های الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته باشند، به این قطعات فلزی سرسیم می گویند. سرسیم W&E اتصال دهنده های الکتریکی و یا قطعات فلزی هستند که برای اتصال مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. این قطعات می توانند به صورت اتصال موقت و یا اتصال دائمی در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار گیرد. به بیان ساده تر سرسیم W&E برای اتصال مطمئن و ایمن کابل ها و سیم های افشان به یکدیگر یا یک پایانه الکتریکی به کار می رود. اصلی ترین وظیفه سرسیم ها برقراری و تداوم جریان الکتریکی در مسیر انتقال است. این قطعات فلزی برای حداکثر رسانایی ساخته شده و در دو نوع عایق و غیر عایق طراحی و تولید می شوند. 

سرسیم های عایق سبب نارسانا شدن و حفاظت قطعه در برابر رطوبت، آب، گرما و سرمای شدید می شود. سرسیم های غیر عایق نیز در مواردی که ایمنی و حفاظت زیاد مطرح نباشد گزینه مناسبی از نظر اقتصادی خواهند بود.

 

سرسیم W&E

انواع سرسیم

سرسیم ها با توجه به کاربردهای گوناگونی که دارند دارای انواع مختلفی هستند که شامل :

سرسیم وایرشو

سیم های افشان به دلیل داشتن رشته های مسی فراوان عمدتاٌ در حین نصب پراکنده شده و خطر برق گرفتگی را افزایش می‌دهند. به همین دلیل از سرسیم یا وایرشو استفاده می شود تا علاوه بر زیبایی کار، امنیت را نیز فراهم آورد .

وایرشوها از دو نوع وایرشو تکی و وایرشو دوبل تشکیل شده اند که معمولا به صورت روکش دار می باشند.

ولی در بعضی از موارد خاص از نوع بدون روکش آن نیز هم استفاده می شود.

 

سرسیم وایرشو

سرسیم حلقوی، گرد یا چشمی یکی از انواع سرسیم های موجود در بازار است که به منظور اتصال پیچ هادی به سیم استفاده می شود. برای نصب سرسیم حلقوی W&E، قبل از نصب ترمینال، باید پیچ هادی باز شده و قسمت هادی سرسیم حول پیچ جا گذاری و سپس پیچ بسته شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم حلقوی W&E به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

 

سرسیم گرد

سرسیم دوشاخ یا چنگالی W&E

سرسیم دوشاخ یا چنگالی W&E یکی دیگر از انواع سرسیم است که برای اتصال سیم به پیچ هادی، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ استفاده می شود. روکش این نوع از سرسیم نیز برای اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آن ها، به صورت قیفی شکل طراحی شده است. این سرسیم به سرسیم شاخه ای هم نامیده میشود.

 

 به منظور جلوگیری از آسیب و یا صدمه به سیم در حالتی که سیم به صورت مستقیم به سلول ترمینال وارد می شود، از سر سیم سوزنی W&E استفاده می شود. برای استفاده، سرسیم سوزنی به سیم پرس شده و سپس قسمت هادی سرسیم داخل سلول ترمینال قرار می گیرد و پیچ می شود. در این حالت، ارتباط بین سیم و سلول ترمینال به واسطه قسمت هادی سرسیم سوزنی برقرار می شود. روکش سرسیم سوزنی نیز قیفی شکل است.

سرسیم سوزنی کانکتور الکتریکقیمت سرسیم سوزنی

سرسیم های سوزنی به منظور جلوگیری از صدمه دیدن سیم. در حالت داخل شدن مستقیم به سلول ترمینال. و بستن پیچ ترمینال بر روی سیم کاربرد دارد. جهت استقاده، سرسیم سوزنی به سیم پرس می شود. سپس قسمت هادی سرسیم داخل سلول ترمینال قرار می گیرد و پیچ می شود. در نتیجه، ارتباط بین سیم و سلول ترمینال به واسطه قسمت هادی سرسیم سوزنی حاصل می شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی میشود.

 

سر سیم رابط W&E یکی دیگر از انواع سرسیم است که برای اتصال دائمی دو انتهای یک سیم به یکدیگر و یا افزایش طول دو سیم برای رسیدن به یک دیگر به کار میرود.

در این حالت برای اینکه سیم ها به خوبی از داخل آن رد شوند، آن را به صورت قیفی طراحی کرده اند تا کار کردن با آن راحت تر باشد.

 

مف سایز 1.5

این نوع از سرسیم برای اتصال موقت دوسیم به کار می رود. سر سیم فیشی نری دارای اندازه های گوناگونی هستند. و مطابق با نیاز مصرف کننده ها با استاندارد قابل قبولی تولید میشوند. برای نصب این سرسیم، با استفاده از یک زوج سرسیم فیشی نری و مادگی W&E می توان صرفا با نیروی دست و بدون نیاز به ابزار اضافی عمل قطع و وصل بین دو سیم را به دفعات انجام داد. ضمن نیاز به مقاومت بالا برای امکان باز و بستن زوج سرسیم. به تعداد دفعات زیاد، بر خلاف سرسیم های دیگر، جنس هادی این سرسیم از برنج (آلیاژ مس و روی) می باشد.

 

سرسیم فیشی نری، سایز 2/۵ (MDD2-250)

سرسیم فیشی مادگی در مقابل سرسیم های فیشی نری، برای اتصال موقت دو سیم استفاده می شود. جنس هادی این مدل از سرسیم برق از برنج است و دارای لول می باشد. از این رو اتصالی محکم و قابل اطمینان را سر سیم فیشی نر ایجاد می کند. از این رو می توان از این زوج سرسیم در محیط های با ارتعاش بالا نیز استفاده کرد.

 

سرسیم فیشی مادگی، ورودی سیم حداکثر 1.5 (FDD1.25-250)

تفاوت سرسیم و وایرشو

برای اتصال و نگهداری قسمت هادی کابل و سیم به شینه یا تجهیزات و اتصالات دیگراز وایرشو استفاده می شود. وایرشوها علاوه بر زیبایی و مرتب کردن دسته های کابل و سیم، ایمنی آن ها را نیز بالا می برد.

سرسیم: برای اتصال مستقیم سیم‌ها به تجهیزات الکتریکی یا سایر سیم‌ها.

وایرشو: برای تقویت انتهای سیم و تسهیل اتصال به ترمینال‌ها و جلوگیری از پراکندگی رشته‌های سیم.

مزیت استفاده از سرسیم

هدف استفاده از سرسیم برای اتصال استاندارد و قابل اطمینان کابل ها و اتصالات است. در صورت عدم استفاده از سرسیم برای اتصال سیم به زیر پیچ، ممکن است هنگام سفت کردن پیچ. سیم از زیر آن خارج شود و یا به درستی در زیر آن قرار نگیرد.

همچنین در برخی مواقع امکان نشتی جریان برق را نیز دارد که به دنبال آن، گرمای دستگاه افزایش پیدا می کند. در نتیجه این امر، کارکرد دستگاه مختل و یا منجر به آتش سوزی می شود.

سرسیم، یک وسیله اتصالی کوچک و مهم در سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی است که برای ایجاد اتصالات پایدار و مطمئن بین سیم‌ها و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود. این اتصالات می‌توانند به شکل دائمی یا موقت باشند و به منظور افزایش ایمنی، کاهش خطرات ناشی از اتصال کوتاه و سهولت در نصب و تعمیر استفاده می‌شوند.

اجزای اصلی سرسیم‌ها:

بدنه فلزی: معمولاً از فلزاتی مانند مس یا برنج است و بخشی است که با سیم در تماس قرار می‌گیرد.

عایق: برخی سرسیم‌ها دارای پوشش عایق پلاستیکی هستند که از تماس مستقیم با فلز جلوگیری می‌کند و خطر شوک الکتریکی را کاهش می‌دهد.

قسمت اتصال: بخشی است که به تجهیزات یا سایر سیم‌ها متصل می‌شود و می‌تواند به شکل‌های مختلفی مانند حلقه، شاخه، پین و غیره باشد.

کاربردهای سرسیم:

صنعت خودروسازی: اتصال سیم‌ها به قطعات مختلف خودرو مانند باتری و موتورها.

تابلوهای برق: اتصال سیم‌ها به کلیدها، فیوزها و تجهیزات توزیع قدرت.

صنایع الکترونیک: اتصال قطعات الکترونیکی به بردهای مدار چاپی (PCB).

سیستم‌های مخابراتی: اتصال کابل‌ها به تجهیزات مخابراتی.

صنایع دریایی و هوافضا: اتصالات مقاوم در برابر خوردگی و فشار.

سرسیم‌ها نقش حیاتی در اطمینان از اتصالات الکتریکی ایمن و کارآمد در سیستم‌های مختلف ایفا می‌کنند و انتخاب صحیح نوع و جنس آن‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد کلی سیستم داشته باشد.

قیمت سرسیم

کانکتور الکتریک یکی از عرضه کنندگان انواع سرسیم در بازار لاله زار است که با هدف ارائه خدمات به مشتریان و رعایت اصل کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب در حال فعالیت است.

برای مشاهده قیمت و خرید سرسیم های W&E در انواع مختلف، می توانید از طریق شماره های تماس و پیام رسان های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پیام رسان های ایتا، روبیکا، تلگرام یا واتساپ 

شماره تلفن واتساپ کانکتور روبیکا کانکتور الکتریک   ایتا کانکتور الکتریک  تلگرام کانکتور الکتریک  شماره تلفن کانکتور الکتریک

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیگر مقالات

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید