بست کمربندی

folder_openبست کمربندی

کدر میان کاربران بست کمربندی که با نام بست زیپی یا بست کمری هم شناخته می شود، معمولا از جنس پلاستیک یا فلز با روکش بوده و برای دسته بندی و نگه داشتن انواع سیم و کابل، استفاده می‌شود. این نوع از بست‌های سبک و قابل حمل برای تاسیسات و تجهیزات الکتریکی بیشترین کاربرد را دارد. جنس بست کمری از مواد پلاستیکی مقاوم و یا فلزی تولید میشود.که دارای مکانیسم قفل است و به عنوان یک نگهدارنده به کار میرود.

بست کمربندی برای دسته بندی کردن، بستن، فیکس کردن سیم و وسایل دیگر به کار میرود. بست زیپی در صنایع مختلف و حتی در زندگی روزمره مردم عادی کاربرد زیادی دارد. ولی بیشترین کاربرد در دسته بندی سیم ها و صنعت برق می باشد.

بست کمربندی را میتوان یک بار مصرف نامید چون با رد کردن بند از قسمت سگک و حلقه کردن بست کمری ، امکان باز کردن و استفاده مجدد وجود ندارد و برای باز کردن بست کمربندی باید آن را با ابزار تیزی قطع کرد. از جمله کاربردهای بست کمربندی یا همان بست زیپی می توان به بستن لوله های خرطومی، مصارف خانگی، بستن دست زندانیان، اتصال لوازم مختلف، اشاره کرد.

عوامل موثر در قیمت بست کمربندی

جنس بست کمربندی: بست کمربندی استیل و فلزی قیمت بالاتری نسبت به نوع پلاستیکی آن دارد.

مواد اولیه ساخت بست کمربندی : کیفیت مواد اولیه ساخت بست کمربندی و همچنین مقاومت در برابر اشعه uv

سایز بست کمربندی :  بست کمربندی کوچک قیمت کمتری نسبت به بست کمربندی بزرگ دارد.

کشور سازنده و هزینه واردات :  بست کمربندی ایرانی ارزانتر از بست کمربندی چینی بوده و بست کمربندی تایوانی و نمونه های اروپایی قیمت بالاتری دارند.

 

با توجه به متنوع بودن انواع بست زیپی و موادی که برای ساخت این محصول استفاده می‌شود، قیمت متفاوتی دارد. همچنین برندهای زیادی در زمینه تامین بست‌های مورد نیاز صنعت‌گران فعالیت دارند. قیمت هر برند هم با توجه به هزینه تولید و کیفیت محصول متفاوت است.
یکی دیگر از معیارهای تعیین قیمت بست پلاستیکی سایز محصول است. برای مثال بست 10 سانتیمتر  قیمت ارزان‌تری نسبت به بست‌ 20 سانتیمتر دارد.

بست کمربندی

بست کمربندی پلاستیکی درست مثل یک کمربند مقاوم عمل می‌کند. در انتهای آن یک سگک قرار دارد و شاخک آن باید از سوراخ سکگ عبور کند و سپس کشیده شود. در اغلب بست‌های پلاستیکی، بند از یک سر عبور می‌کند که یک زبانه انعطاف‌پذیر است و بعد از کشیده شدن دیگه قابل بازگشت نیست. زیرا زبانه بر روی دندانه‌های بند می‌لغزد و اگر بخواهید بست را حتی با فشار باز کنید، دندانه‌ها اجازه حرکت را به بند نمی‌دهد. در واقع دندانه‌ها همچون محافظ در داخل سگک قرار می‌گیرد و حرکت نمی‌کند.

بست کمری انواع مختلفی دارد که از جنس پلاستیک و یا فلز ساخته می‌شود.

بست های کمربندی پلاستیکی نیز بنا به کاربرد، خود به دو گروه تقسیم می شوند:

این نوع بست کمربندی پلاستیکی برای استفاده در مصارف عمومی، اما محیطهای بسته و به دور از آفتاب مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع بست ها در مقابل اشعه ماوراء بنفش (UV) مقاوم نبوده و در اثر تابش طولانی مدت اشعه خورشید دچار پوسیدگی می شوند. بست کمربندی پلاستیکی از جنس نایلون ۶/۶، عمدتا دارای رنگ طبیعی پلی آمید ۶۶ (متمایل به رنگ سفید) می باشد، اما رنگ های دیگر نیز بنا به درخواست قابل ارائه است.

این نوع بست کمربندی پلاستیکی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) مقاوم است و می تواند مدت زمان طولانی در معرض اشعه خورشید قرار گرفته و مقاومت داشته باشد. از این رو، استفاده از این بست کمرنبدی در محیط های باز توصیه می گردد. این نوع بست کمربندی پلاستیکی از جنس نایلون ۶/۴ و دارای رنگ مشکی می باشد.

 استاندارد ترین بست‌ کمربندی

یکی از انواع بست کمری پلاستیکی به صورت یک تکه است که قفل هم روی همان قرار گرفته است. این نوع از بست‌های پلاستیکی رایج‌ترین نوع بست در بازار هستند و فقط برای یک بار استفاده کاربرد دارند. بست‌های استاندارد بین 14 تا 360 میلی‌متر هستند و حلقه آن‌ها هم تحمل وزن بین 88 تا 144 کیلوگرم را دارد. عرض بست‌های استاندارد متفاوت است و در رنگ‌های متنوعی هم تولید می‌شوند که متناسب با نیاز خود می‌توانید خریداری کنید.

بست کمربندی پلاستیکی چند بار مصرف

نوع دیگری از بست‌های زیپی موجود در بازار به صورت رها شدنی تهیه می‌شوند. این نوع بست‌ها هم یکبار مصرف نیستند و می‌توانید آن‌ها را باز کرده و مجددا استفاده کنید. برای مثال اگر قصد داشته باشید تعداد سیم‌های بیشتری را وارد دایره بست کنید، می‌توان آن را باز کرده و تعداد سیم‌های جدید را بیشتر کرد.

بست‌های پلاستیکی چندبار مصرف از یک دکمه یا اهرم درست شده‌اند و می‌توانند 20 کیلوگرم وزن را تحمل کنند. این نوع از بست کمربندی به رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. برای مثال برای کارهای باغبانی می‌توانید از بست‌های سبز رنگ استفاده کنید.

بست کمربندی به همراه پایه پیچ خور

Mountable Zip Ties

برای اینکه بتوانید بسته‌های کابل را با استفاده از یک پیچ به راحتی ببندید، بست کمربندی سرنصب‌شده را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در این نوع از بست زیپی یک پیچ در بالای سر آن نصب شده است که از آن می‌توانید برای هر کاری استفاده کنید. این نوع بست با استفاده از نایلون 6.6 و در 5 سایز متنوع ساخته شده است. از آن می‌توانید برای صنعت الکترونیک و نصب تلویزیون استفاده کنید.

بست کمربندی سر نصب شده راهی آسان و سریع برای بستن یا محکم کردن بسته های کابل با استفاده از یک پیچ است.

Mount Head Cable Tie

در صورت قرار گرفتن این بست ها در معرض نور خورشید، بهترین رنگ برای استفاده رنگ سیاه است زیرا ماده افزودنی کربن سیاه که برای رنگ استفاده می شود، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش UV را نیز فراهم می کند.

از ویژگی‌های بست کمربندی پلاستیکی می‌توان به تحمل وزن از 20 تا 60 کیلوگرم اشاره کنیم. همچنین دارای رنگ‌های متنوعی است که برحسب نیاز خود می‌توانید از آن استفاده کنید. البته برای کارهایی بیرونی که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد، رنگ سیاه را به شما پیشنهاد می‌دهیم که مقاومت بیشتری در مقابل اشعه UV دارد.

بست رول پلاکی

Winged Push Mount Cable Tie

بست کمربندی پلاستیکی سوار فشار
این نوع بست یک دستگاه نصب داخلی محسوب می‌شود که می‌تواند کابل و تجهیزات صنعتی را ثابت نگهدارد. در این نوع بست باید قسمت سوار بست را در سوراخ ببرید و بکشید. سپس بست در جای خودش قفل می شود. این نوع بست پلاستیکی قدرت تحمل 22 کیلوگرم را دارد و در طول 6 تا 8 در بازار موجود است.
بست کمربندی پلاستیکی سوار فشار به دو صورت (بال‌دار و بدون بال) طراحی شده است. اگر فضای نصب بست کم است، از نوع بدون بال استفاده کنید.


کاربرد بست کمری

کاربردهای تخصصی بست کمربندی

صنایع هوافضا: در هواپیماها و فضاپیماها برای مدیریت و ثابت نگه داشتن کابل‌ها و لوله‌ها استفاده می‌شود. بست‌های کمربندی در این صنایع باید بسیار مقاوم و دارای استانداردهای خاصی باشند.

صنایع نظامی: در تجهیزات نظامی و مخابراتی، بست‌های کمربندی برای مدیریت کابل‌ها و سیم‌ها در شرایط سخت و محیط‌های نظامی استفاده می‌شوند.

صنایع دریایی: برای استفاده در کشتی‌ها و تجهیزات دریایی، بست‌های کمربندی باید مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی باشند و معمولاً از مواد خاصی ساخته می‌شوند.

صنایع نفت و گاز: در این صنایع، بست‌های کمربندی باید مقاوم در برابر مواد شیمیایی و حرارت بالا باشند و برای بستن و نگهداری لوله‌ها و کابل‌ها در محیط‌های سخت استفاده می‌شوند.

صنایع پزشکی: در تجهیزات پزشکی برای بستن و مدیریت کابل‌های دستگاه‌های پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌شوند. این بست‌ها معمولاً از مواد ضدعفونی و قابل استریل ساخته می‌شوند.

 

کاربرد بست‌زیپی

انواع بست کمربندی پلاستیکی کاربرد دیگری هم دارد که عبارتند از:
ایمن کردن کابل کشی برق به قفسه در سیستم های شبکه و سینی کابل.
ایمن کردن و بسته بندی سیم کشی در تجهیزات برق، تابلو برق و تابلوهای کنترل.
ایجاد اطمینان بیشتر در زمان لوله کشی و کانال های برق.
استفاده برای موارد پزشکی، صنعتی و DIY.

سایز بست کمربندی

سایز 2.5*100 – بست کمربندی ۱۰ سانتی متر
2.5*150 – بست کمربندی ۱۵ سانتی متر

3.6*150 – بست کمربندی ۱۵ سانتی متر

2.5*200 – بست کمربندی ۲۰ سانتی متر
3.6*200بست کمربندی ۲۰ سانتی متر

4.8*200بست کمربندی ۲۰ سانتی متر

3.6*250 – بست کمربندی 25 سانتی متر

4.8*250بست کمربندی 25 سانتی متر

3.6*300 – بست کمربندی 30 سانتی متر

4.8*300بست کمربندی 30 سانتی متر

7.8*300بست کمربندی 30 سانتی متر

3.6*370بست کمربندی 37 سانتی متر
4.8*370 – بست کمربندی 37 سانتی متر

7.8*370بست کمربندی 37 سانتی متر
4.8*430 – بست کمربندی 43 سانتی متر

4.8*500بست کمربندی 50 سانتی متر

7.8*500 – بست کمربندی 50 سانتی متر

7.8*600 میلیمتر – بست کمربندی 60 سانتی متر
9*710 میلی متربست کمربندی 71 سانتی متر
9.2*1000 میلیمتر – بست کمربندی 100 سانتی متر

برندهای بست کمربندی

 • بست کمربندی W&E –ساخت چین
 • برند بست کمربندی MAX –ساخت چین
 • .بست کمری یانیو –ساخت چین
 • برند بست کمربندی MST  –ساخت ایران
 • بست کمربندی NSS  –ساخت چین
 • بست کمربندی YY  –ساخت تایوان
 • بست کمربندی FMI  –ساخت چین
 • FOROOZESH بست کمربندی فروزش –ساخت ایران
 • بست کمربندی ولتی مکس VOLTIMAX –ساخت تایوان
 • برند بست کمری CBC –ساخت ایران
 • خرید بست کمربندی رعد –ساخت ایران
 • مشاهده بست کمری DTN
 • .بست کمربندی ake  –ساخت تایوان
 • بست کمربندی اکوتای –ساخت ایران

کار بست کمربندی پلاستیکی چیست؟

طراحی بست زیپی طوری است که برای بستن، بسته‌بندی و نگهداشتن کابل و سیم مناسب باشد. افرادی که با تجهیزات صنعتی و الکترونیکی سر وکار دارند، با روش استفاده بست کمری آشنایی کامل دارند.زمانیکه بست زیپی پلاستیکی را به دور کابل، سیم و یا هر وسیله دیگری می‌بندید و بند را از سگک عبور می‌دهید، حتی با سخت‌ترین فشار هم قابل باز شدن نیست. برای باز کردن بست پلاستیکی باید از یک چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید تا آن را برش بزنید.

 

عوامل کاهش طول عمر بست کمربندی

در فرسایش بست کمربندی عوامل مختلفی تاثیر دارد مانند زمان، اشعه نور خورشید، گازهای مختلف با خاصیت اسیدی، دمای بالای محیط، رطوبت زیاد، مواد شیمیایی مختلف.

قیمت بست کمربندی

قیمت بست کمربندی به عوامل مهمی بستگی دارد مانند جنس بست، سایز بست کمربندی، کیفت مواد اولیه، برند سازنده، نوع بست و …
به این معنی که بست‌های فلزی از بست کمربندی پلاستیکی قیمت بیشتری دارد. همچنین بست کمربندی که توسط برندهای معتبر و شناخته شده تولید می‌شود.در مقایسه با برندهای دیگر قیمت بالاتری را به خود اختصاص داده است. همچنین از دیگر عواملی که تاثیر بسیاری بر روی قیمت بست کمربندی دارد سایز آن است. به این صورت که بست‌های کمربندی با سایز بزرگ، گران تر از بست‌هایی با ابعاد کوچک می‌باشند. با توجه به این موارد باید گفت که قیمت بست‌های کمربندی نیازمند توجه به موارد بالا است.

خرید بست کمربندی

در کانکتور الکتریک امکان خرید اینترنتی بست کمربندی در سایزهای مختلف و برندهای متفاوت وجود دارد. برای خرید حضوری بست کمربندی از فروشگاه های فیزیکی کانکتور الکتریک در لاله زار تهران به آدرس شعبه های درج شده در این سایت میتوانید مراجعه کنید. همچنین برای مشاوره و خرید انواع بست کمری با شماره های زیر تماس گرفته و یا در پیام رسان های ایتا، روبیکا، تلگرام یا واتساپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا در انتخاب بهترین بست کمربندی با مناسب ترین قیمت، راهنمایی بگیرید.

شماره تلفن واتساپ کانکتور روبیکا کانکتور الکتریک   ایتا کانکتور الکتریک  تلگرام کانکتور الکتریک  شماره تلفن کانکتور الکتریک

02166341673   02166341743   02166341703   02166341699   09103504305   09127997406  02133999160   02133999161   02133999162   02133999163

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیگر مقالات